אודות

זהו סיפורם של חיילים ותושבים שלחמו כתף אל כתף בגבורה ומסירות נפש אל מול אויבינו.  זהו גם סיפורו של איש יחידי שבעקשנות אינסופית ובממון רב גאל בנין ערבי בלב חברון. זהו הסיפור של בית השלום – שכונה יהודית חדשה בדרך למערת המכפלה.
זהו הסיפור של חברון.

קרב הגבורה
בחורף התשס"ג, (2003) בליל שבת פרשת "ויצא", ניסתה חוליית מחבלים לחדור לקרית ארבע על מנת לבצע טבח בתושבים היהודים. בדרכם לקריה נתקלו המחבלים בחיילי צה"ל ובלוחמי צוות הכוננות של קרית ארבע. במקום התפתח קרב עקוב מדם שנמשך שעות ארוכות. חיילינו נלחמו במסירות נפש עצומה, תוך גילויי גבורה של ממש. במהלך הקרב הממושך בסמטה בסמוך לקריה, נהרגו שנים עשר לוחמים מכוחותינו ובהם מח"ט יהודה אל"מ דרור וינברג הי"ד, שניים מחברי כיתת הכוננות של קרית ארבע חברון, וכן קצין הביטחון של קרית ארבע – יצחק בואניש הי"ד.

הידיעה על הקרב ותוצאותיו הקשות הגיעה לאוזניו של מר מוריס אברהם מקהילת יוצאי חאלב בניו יורק . בו במקום, הוא מבקש לקיים בפועל את הפסוק 'בדמייך חיי' ומחליט שאין דבר מתאים יותר בשעה קשה זו מגאולת בית במקום בו ארע 'קרב הגבורה'.

קניית בית השלום
קנית נכס מערבים, חייבת להיות מלווה באמונה גדולה. תהליך גאולת בית בחברון הוא מורכב ורב שלבי, אורך זמן רב ומתרחש תחת מעטה סודיות. בכל שלב עלולה העסקה לעלות על שרטון; יש צורך לבדוק האם הערבי שמציג את עצמו כמוכר, הינו אכן הבעלים החוקיים של הנכס והאם מצויים בידיו כל המסמכים החוקיים שיאפשרו את ביצוע הקניה בצורה חוקית שתעמוד בכל הליך משפטי אפשרי בעתיד. גם קשיים מדיניים, ביטחוניים ומשפטיים עלולים לסכל את בצוע העסקה. אל מול כל אלו ועוד, ניצב מר מוריס אברהם בעקשנות ובאמונה, תוך שהוא קובע מהלך היסטורי – חידוש הקנין והקמתה של שכונה יהודית חדשה בעיר האבות חברון. בתהליך ארוך ומורכב אותר הבנין גדול המימדים על הדרך הראשית המובילה אל מערת המכפלה.מר אברהם נטל סיכון גדול והשקיע ממון רב, כאברהם אבינו בשעתו ממש (כ'ארבע מאות שקל כסף עובר לסוחר'.. ), מכספו הפרטי, בקניית הבניין.

בנין יהודי חדש בחברון
עם השלמת תהליך המכירה, בשנת התשס"ו ,נכנסו משפחות יהודיות לגור בבית השלום. השמחה היתה גדולה וההתרגשות רבה, כיאה לגאולת בית יהודי בעיר האבות חברון.
אולם, מערכות השלטון והמשפט שמחו פחות…. והדבר נתן את אותותיו בתנאי המגורים.
מאחר שהבניין נרכש בשלב השלד, ללא חלונות ודלתות, ריצוף ומערכות חשמל ואינסטלציה, כיסו ניילונים את פתחי החלונות ומערכות חשמל ומים עראיות ובלתי מספקות הותקנו לשמוש הדיירים החדשים. כל אלה לא רק שלא פגמו בשמחת ההתיישבות כי אם תרמו לתחושה החלוצית שהתלוותה למגורים במקום. הבית כולו, במלוא גודלו והדרו, נמלא חיים יהודיים וכפועל יוצא, גם כל האזור שמסביב לו – הופך באחת למקום שוקק חיים יהודיים.

אתגרים וקשיים
טענותיו השקריות של המוכר הערבי כי לא מכר את הבית, איימו כל העת על המגורים במקום. כעבור למעלה משנה וחצי החליט שר הביטחון דאז, אהוד ברק, על גירוש המשפחות מהבניין, על אף שהמוכר הערבי שינה את גרסתו פעם אחר פעם וטענות הקונים היהודים לא נבדקו כראוי.

ושבו בנים לגבולם!!
בסופו של הליך משפטי ארוך ויקר, שנמשך למעלה מחמש שנים בערכאות השונות, קיבל בית המשפט העליון את טענת הרוכשים היהודים ואישר כי הבית נקנה כחוק.
פסק דין זה הוביל לקבלת 'היתר העיסקה' המיוחל משר הביטחון דאז, בוגי יעלון, ומיד בעקבותיו, בערב פסח התשע"ד נכנסו שלוש משפחות יהודיות לגור בבית השלום.
כיום, מתגוררות המשפחות בבנין מגורים זמניים עד לשיפוץ המבנה ובניית הדירות החדשות. עם אכלוסו של בית השלום במשפחות הקבע יהפוך הבנין, בעז"ה, לשכונה יהודית יפה ושוקקת חיים.

גם לך חייב להיות חלק בסיפור החברוני.
בוא לרכוש דירה בבית השלום.

לתרומות ויצירת קשר יש להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם, או לחצו כאן.

עמותת "הרחיבי מקום אהלך" עוסקת בגאולת בתים במרחבי העיר חברון כאברהם אבינו ע"ה בשעתו, מתוך מטרה להרחיב את האחיזה היהודית בחברון וליצור רצף יהודי המחבר את מערת המכפלה לשכונות היהודיות השונות של קרית ארבע חברון.

כל הזכויות שמורות לעמותת "הרחיבי מקום אהלך" לפרטים: 1599-505-400